czwartek, 19 stycznia 2012

NALEWKA Z ORZECHA LEKIEM NA PASOŻYY

Nalewka z łupin orzecha czarnego - przepis

Przygotuj:
Swój największy emaliowany lub ceramiczny garnek do gotowania (nie stalowy ani aluminiowy), najlepiej o pojemności nie mniejszej niż 10 litrów; orzechy czarne w łupinach, w połowie zielone, w ilości wystarczającej do wy­pełnienia całego garnka;
Alkohol etylowy, ok. 50% stężenia, tyle by całkowicie zalać orzechy; 1/2 łyżeczki witaminy C;
Folia do zawijania żywności lub celofan; szklane słoiki lub butelki.
Na drzewie orzecha czarnego wyrastają jesienią duże zielone owoce. W środku nich jest orzech, lecz my użyjemy całego owocu bez rozłupywania, gdyż składnik, którego działanie nas interesuje, znajduje się w zewnętrznej zielonej skorupie.
Dokładnie opłucz orzechy, włóż do garnka i zalej alkoholem. Dodaj połowę przygotowanej witaminy C, a następnie zaklej folią i przykryj garnek. Po upły­wie trzech dni rozlej do szklanych słoików lub butelek, odrzucając orzechy, i roz­dziel drugą połowę witaminy C pomiędzy słoikami. Gdy ma metalową pokryw­kę, przykryj go najpierw folią, a potem zakręć. Jeśli słoik pozostanie zamknięty, działanie nalewki będzie bardzo silne przez wiele lat, nawet w przypadku ściemnie­nia płynu.

Przygotowując orzechy, opłucz je zimną wodą z kranu. Ewentualne zabrudzenia usuń szczotką. Jeśli nie zamierzasz zużyć ich wszystkich od razu, zamroź część z nich w szczelnie zamkniętej torebce foliowej. Przechowywanie orzechów w lodówce nie za­pobiegnie ich czernieniu i psuciu. Naczynie z zalanymi już orzechami nie powin­no być przechowywane w lodówce. Nie ma też potrzeby, by stała w niej gotowa już nalewka.
Dostęp powietrza powoduje, że nalewka ciemnieje i traci moc. Napełnij więc na­czynie tak bardzo jak to możliwe, aby płyn nie dotykał folii, i nakryj go szczelnie pokrywką. Jeszcze ważniejsze jest, by słoiki i butelki, w których przechowujesz na­lewkę miały w środku jak najmniej przestrzeni wypełnionej powietrzem. Jednocześ­nie nalewka nie powinna dotykać folii pod zakrętką słoika. Jeśli zamierzasz otworzyć duży słoik z nalewką, resztę zawartości przelej do mniejszych. Nie należy przecho­wywać nalewki w dużych słoikach z dużą ilością powietrza w środku przez okres dłuż­szy niż miesiąc.
Są różne metody przygotowywania roztworu 50%. alkoholu etylowego. Czasa­mi można kupić czysty alkohol 95%. Zmieszaj go pół na pół z wodą. Niekiedy jest dostępny alkohol 76,5%. Wtedy zmieszaj 3 części alkoholu z jedną częścią wody. Można też kupić wódkę, która już jest 50% alkoholem.
Pamiętaj: nigdy nie używaj kupnej wody do robienia nalewki.

Nalewka z łupin orzecha czarnego na bazie wody

W sytuacji, kiedy nie wiesz, w jaki sposób robione są dostępne w sklepach nalew­ki i nie możesz przeprowadzić testu na zanieczyszczenie solwentami, najrozsądniej będzie zrobić ją samemu.
Ten przepis przeznaczony jest dla alkoholików: Włóż orzechy czarne w łupi­nach do 10-litrowego garnka (niemetalowego) i zalej zimną wodą z kranu. Zagotuj pod przykryciem i wyłącz ogień. Kiedy woda ostygnie, dodaj witaminę C, przykryj folią, a następnie pokrywką. Odczekaj 1 dzień. Ekstrakt będzie ciemniejszy niż na­lewka. Nie rozcieńczaj go. Wlej płyn do nadających się do zamrażania pojemników. Nalewkę, którą zużyjesz w przeciągu 2 dni, trzymaj w lodówce; resztę wstaw do za­mrażarki. Dodaj witaminy C po rozmrożeniu lub podczas przechowywania w lo­dówce (1/4 łyżeczki na litr płynu).
Użycie: W przypadku, gdy zalecana jest mocna nalewka, używaj 4 razy więcej wyciągu na bazie wody (8 łyżeczek zamiast 2 łyżeczek mocnej nalewki).

Ważna uwaga: Nie używaj kupnej ani butelkowanej wody do produkcji tego wyciągu, gdyż możesz zanieczyścić go benzenem!

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem każda metoda leczenia powinna być przedyskutowana z lekarzem specjalistą.
    https://www.centrumzdrowia-natural.pl/

    OdpowiedzUsuń